Cent wart miliony

O tym, że o wartości pieniądza nie decyduje tylko jej waluta i nominał, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ale kurs wymiany rzędu 1:140 milionów potrafi chyba zadziwić wszystkich. W dodatku nie była to wymiana walut, gdyż kupno dwóch amerykańskich monet opłacono w tej samej dewizie, czyli w dolarach.

Chodzi o aukcję, na której sprzedano dwa egzemplarze z kolekcji jednego z najsłynniejszych Amerykanów zajmujących się historią i kolekcjonowaniem pieniądza. Eric Newman, który za 4 dni skończy 103 lata, za 2 monety otrzymał niemal 3 miliony dolarów. Ci ciekawe po „odjęciu” wartości historycznej, jaką prezentują, byłyby dziś (biorąc pod uwagę inflację) warte niewiele ponad 20 dolarów .

Na 2.82 miliona dolarów zostały wycenione przez anonimowego kupca, który wylicytował je w domu aukcyjnym Heritage Auctions. Obie zostały sprzedane za 1.41 miliona dolarów każda. Pierwsza to srebrna jednodolarówka z 1776 roku (jedna z czterech z tego roku, które przetrwały), druga to jednocentówka z 1792. Specjaliści wskazują, że padł transakcja dotycząca dolara wykonanego ze srebra była rekordową. Podobne sumy zarezerwowane były dla złotych egzemplarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *