Cent wart miliony

O tym, że o wartości pieniądza nie decyduje tylko jej waluta i nominał, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ale kurs wymiany rzędu 1:140 milionów potrafi chyba zadziwić wszystkich. W dodatku nie była to wymiana walut, gdyż kupno dwóch amerykańskich monet opłacono w tej samej dewizie, czyli w dolarach.

Chodzi o aukcję, na której sprzedano dwa egzemplarze z kolekcji jednego z najsłynniejszych Amerykanów zajmujących się historią i kolekcjonowaniem pieniądza. Eric Newman, który za 4 dni skończy 103 lata, za 2 monety otrzymał niemal 3 miliony dolarów. Ci ciekawe po „odjęciu” wartości historycznej, jaką prezentują, byłyby dziś (biorąc pod uwagę inflację) warte niewiele ponad 20 dolarów .

Na 2.82 miliona dolarów zostały wycenione przez anonimowego kupca, który wylicytował je w domu aukcyjnym Heritage Auctions. Obie zostały sprzedane za 1.41 miliona dolarów każda. Pierwsza to srebrna jednodolarówka z 1776 roku (jedna z czterech z tego roku, które przetrwały), druga to jednocentówka z 1792. Specjaliści wskazują, że padł transakcja dotycząca dolara wykonanego ze srebra była rekordową. Podobne sumy zarezerwowane były dla złotych egzemplarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *