
5 sierpnia Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowy banknot okolicznościowy. To jednocześnie pierwszy nad Wisłą banknot polimerowy. Znajduje się na nim podobizna Józefa Piłsudskiego.
Banknot ma długą historię, gdyż jego wzór graficzny był już gotowy do wprowadzenia w 1944 roku, razem z pozostałymi „starymi złotymi”. Piłsudski miał zdobić niewprowadzony banknot o nominale 5 mln złotych. Sprawa ma się tu podobnie jak w przypadku Królowej Jadwigi na zaprojektowanym banknocie 500 nowych złotych. Nie było w latach 70. i nie ma teraz ekonomicznego zapotrzebowania na banknoty o tak dużych nominałach.
Dodatkowym novum jest materiał, z jakiego okolicznościowy pieniądz. Polimerowe banknoty są co prawda droższe w produkcji, ale za to są dużo trwalsze. Nie ma zatem potrzeby ich produkcji na taką skalę, jak banknoty papierowe. Tą techniką wykonywano już pieniądze w Australii oraz Wielkiej Brytanii. Przewyższają one tradycyjne banknoty w dwóch aspektach: trwałości właśnie oraz trudności w podrobieniu banknotu.
Banknot honoruje setną rocznicę utworzenia Legionów Polskich. Pierwsza Kompania Kadrowa została utworzona 3 sierpnia 1914 roku z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, co dało początek uformowaniu samych Legionów. Stało się to 16 sierpnia tego samego roku. Zakupu banknotów okolicznościowych można dokonać w sklepie internetowym oraz w oddziałach Narodowego Banku Centralnego. Osoby noszące się z kupnem waluty polskiej sprzed kilkudziesięciu lat powinny się spieszyć – do obiegu trafi tylko 50 tys. egzemplarzy.