Banknoty euro będą bezpieczniejsze

kursy walut w kantorach

W ostatnim kwartale tego roku do obiegu wejdzie nowy banknot o nominale 10 euro. Europejski Bank Centralny zaprezentował go w połowie stycznia we Frankfurcie. Nowy wzór jest z serii „Europa” i jest już drugim z cyklu, który będzie się ukazywać jeszcze przez kilka lat. Celem EBC jest wprowadzenie do obiegu banknotów o lepszych zabezpieczeniach.

Yves Mersch z Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że od wejścia euro do obiegu mija 12 lat. Przez ten czas do użytku weszły nowe zabezpieczenia, które można wykorzystać w produkcji pieniądza, do tego dochodzi sam walor estetyczny, polegający na odświeżeniu serii. Nowe 10 euro do obiegu wejdzie 23 września tego roku.

Odświeżenie nie oznacza jednak, że projekt graficzny euro ulegnie zmianie. Nowy banknot przypominać będzie ten z 2002 roku, lecz – tak, jak na wprowadzonym w zeszłym roku nowym banknocie 5 euro – zamieszczono na nim wizerunek Europy, którą Zeus miał porwać na wyspę Kretę. Jej wizerunek został umieszczony na hologramie i znaku wodnym. Dodatkowo na nowym banknocie pojawiły się liczba zmieniająca kolor w zależności od kąta, pod jakim patrzymy na banknot oraz warstwa ochronna, która nie pozwala na szybkie zniszczenie się pieniądza.

W Polsce na wymianę waluty obowiązującej na euro jeszcze trochę poczekamy. Być może aż do chwili, gdy wszystkie nominały zostaną wymienione? Utrzymując dotychczasowe tempo (co 16 miesięcy wpuszczenie do obiegu nowego nominału), banknot 500 euro zostanie wymieniony za ponad 6 lat. Zdaniem specjalistów euro do Polski wejdzie nie wcześniej niż w 2017. Tymczasem również NBP przygotowuje się do zamieszczenia nowych zabezpieczeń na polskich złotych. Banknoty, wyposażone w zabezpieczenia, o których już pisaliśmy, wejdą do obiegu w kwietniu tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *