Bitcoin bije rekordy

co wpływa na kurs bitcoina

Wydawałoby się, że po zamknięciu sklepu Silk Road i zatrzymaniu jego administratora przez FBI, akcje wirtualnej waluty bitcoin dadzą spektakularnego nura w dół. Internetowy pieniądz ze 140 dolarów szybko spadł do 110 godziny po udostępnieniu informacji o „Jedwabnej Drodze”.

Nic jednak z tego. Coraz większy udział w „prawdziwych” płatnościach i popularyzacja pieniądza w Internecie sprawiła, że bitcoin, zamiast pikować w dół, bije rekordy. Eksperci podkreślają, że kluczowe było otwarcie się na wirtualną walutę Chin. Azjaci nie tylko odpowiadają za ponad 30 procent obrotu bitcoinami, są też jedynym krajem na świecie, gdzie można za nie kupić mieszkanie.

Obecnie za 1 bitcoina zapłacimy 575 dolarów , czyli, biorąc pod uwagę obecne kursy walut, niemal 2 tysiące złotych. Specjaliści ostrzegają, żebańka w swojej naturze ma pękanie, jednak niezrażeni tym Chińczycy nadal zaopatrują się w wirtualne pieniądze. Czy spodziewany, nagły spadek wartości bitpieniądza ma realną szansę jeśli nie wstrząsnąć rynkiem, to chociaż wprowadzić go w wibracje? W Chinach obroty największej giełdy bitcoin przewyższyły jej dolarowego odpowiednika. Pęknięcie bańki może zatem realnie namieszać na rynku z Dalekiego Wschodu.

Podczas, gdy bitcoin zdobywa coraz większą popularność, eksperci cały czas utrzymują, że wirtualny pieniądz ma małe szanse na stanie się alternatywą dla „dorosłych” walut. Trudno się z tym zgodzić, obserwując rosnące zainteresowanie walutą. Istnieją bankomaty wypłacające gotówkę z bit-kont, sam pieniądz staje się użyteczny w coraz większej ilości miejsc, zaś zarówno płacący, jak i przyjmujący opłaty w ten sposób są zadowoleni, ponieważ operują pieniądzem, który ma dla każdego taką samą wartość, więc w przypadku gości z zagranicy unikają wymiany waluti nerwowego wyliczania wartości transakcji. Przyszłość bitcoina nie jest jednak jasna. Nad walutą rozprawiała niedawno komisja do spraw bezpieczeńśtwa narodowego w USA. Amerykanie nie pałają przesadną sympatią w kierunku bytów, których – dokładnie tak, jak bitcoin – nie da się kontrolować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *