Bitcoin dla księgowości

Wiele razy podkreślano już, że naturą bitcoin jest możliwość całkowitego utajnienia transakcji. Rozważny użytkownik kryptowaluty o odpowiedniej wiedzy technicznej może nie zostawić śladu kto, komu, ile i za co zapłacił. Mimo to upowszechnienie internetowego pieniądza wymogło niemal na różnego rodzaju instytucjach wprowadzenie odpowiednich regulacji.

Niedawno informowaliśmy o Kanadzie, która wprowadza specjalne przepisy dla firm, które posługują się wirtualną walutą. Powstają jednak wątpliwości: czy nie przypomina to wprowadzania limitu prędkości na księżycu? Czy warto wprowadzać prawne obostrzenia dotyczące niesprawdzalnego? Zaskakującej odpowiedzi na to ostatnie pytanie daje pewna anegdota, dotycząca pewnego amerykańskiego, zatłoczonego miasta. Jego włodarze, aby zakończyć problem korków, wprowadzili przepis, zakazujący kierowcom przejeżdżać przez najbardziej zatłoczone ulice częściej niż raz na godzinę. Wracając do Kanady – nie ulega wątpliwości, że w związku z przyjmowaniem płatności przez przedsiębiorstwa, trzeba odpowiednio przebieg tych transakcji uregulować. Jednak zasadne też są pytania o sensowność przepisów, których można nie przestrzegać z niemal stuprocentową pewnością bezkarności.

Nie bacząc na podobne rozterki, znany dostawca oprogramowania do prowadzenia księgowości dla małych firm, Intuit, wprowadza nowe funkcje w swoich produkcjach, wspierające rozliczanie płatności w BTC. Aby skorzystać z usługi, należy zarejestrować portfel bitcoin w Coinbase. Następnie możliwe jest wystawianie faktur czy rozliczanie i przyjmowanie płatności w kryptowalucie. Zdaniem Intuit, taką możliwość ma 624 tysiące klientów korzystających z ich oprogramowania, którzy przyjmują rozliczenia w bitcoin.

Warto przypomnieć, że kryptowaluta, mimo swej burzliwej historii, cały czas jest najsłynniejszym i najpowszechniej używanym wirtualnym pieniądzem. Cena waluty wciąż się waha na poziomie kilkuset dolarów (dziś 582.2 USD, zatem biorąc pod uwagę dzisiejszy kurs dolara, około 1775 złotych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *