Ceny walut – co na nie wpływa

ceny walut na rynku

Wymiana waluty to dla wielu osób codzienność, gdyż związane jest to chociażby z ich pracą, czy też podejmowanymi inwestycjami. Inni tego typu transakcje przeprowadzają natomiast bardzo rzadko, a najczęstszą ich przyczyną jest chociażby wyjazd na zagraniczne wakacje. Bez względu jednak na to z jaką częstotliwością korzystamy w usług kantorów internetowych i stacjonarnych, warto wiedzieć co może wpływać na to jaka jest aktualna cena funta czy też przewidywana cena euro.

Ceny walut a Produkt Krajowy Brutto

Czym jest właściwie Produkt Krajowy Brutto, o którym tak dużo się mówi? Jest to całkowity dochód, jaki wytworzono na obszarze wybranego kraju. Pod uwagę w tym przypadku, brane są zatem zarówno dochody pracujących obywateli danego państwa, jak i obcokrajowców, którzy pracowali na jego terenie. Ale jaki ma to właściwie wpływ na to jaka jest aktualna cena rubla, albo chociażby cena dolara? Otóż, im wyższy wskaźnik PKB przykładowej Rosji czy Stanów Zjednoczonych, tym więcej musimy zapłacić za ich waluty. Pamiętajmy jednak przy tym, że zbyt duży i szybki wzrost waluty, wpływa z kolei na obniżenie PKB.

Bezrobocie a ceny walut

Co ciekawe, na to ile w danym momencie będzie wynosiła cena funta brytyjskiego albo też cena franka szwajcarskiego, może wpływać stopa bezrobocia. Okazuje się bowiem, że w momencie kiedy ilość osób bez pracy w danym kraju zaczyna się zmniejszać, waluta obowiązująca w nim znacząco się umacnia. Jeśli zatem zauważymy mniej lub bardziej znaczące zmiany w tej kwestii, warto wziąć je pod uwagę podczas planowania jakichkolwiek transakcji.

Polityka w kontekście cen walut

Cóż, nie od dziś wiadomo, że polityka oraz pieniądze są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Co jednak poczynania polityczne prominentnych reprezentantów poszczególnych państw, mają wspólnego z tym jaka jest cena korony norweskiej, albo też cena kuny chorwackiej? Otóż, to w jaki sposób polityka danego kraju jest postrzegana na arenie międzynarodowej bezpośrednio wpływa na poziom zaufania jakim rynek walutowy darzy konkretny kraj. Jeśli na przykład państwo jest wiarygodnym partnerem gospodarczym, takim jak na przykład Szwajcaria, to cena franka jest stabilna.

Ceny walut a bank centralny

A skoro o franku już mowa, należy wspomnieć również o kolejnym bardzo ważnym czynniku, który może mieć znaczący wpływ na to jak będą wyglądały ceny walut. Chodzi tutaj oczywiście o bank centralny, który decydując kilka lat temu o uwolnieniu kursu franka właśnie, doprowadził do drastycznego wzrostu rat kredytów zaciągniętych właśnie w tej walucie.

Oczywiście, są to jedynie przykłady czynników, które mają bezpośredni wpływ na to jaka będzie w najbliższej przyszłości cena korony czeskiej czy jakiejkolwiek innej waluty. Ceny jak wiadomo bardzo szybko mogą ulec zmianie, ale posiadając odpowiednie informacje, możemy to przewidzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *