Ceny walut – zmiany w 2018 roku

Początek roku zawsze niesie ze sobą zmiany w różnych dziedzinach życia – nie tylko w odniesieniu do naszych własnych postanowień, lecz również i do pewnych publicznych, istotnych spraw. Cena euro czy cena dolara to dla wielu osób ważna kwestia, jeśli zarabiają w obcej walucie, albo planują w tym roku dłuższy lub krótszy wyjazd. Cena funta brytyjskiego jest istotna dla wszystkich Polaków, którzy zarabiają na Wyspach i na przykład postanowią powrócić z uwagi na bliski Brexit, albo też jeszcze planują zarobkowy wyjazd, by zdążyć w ostatniej chwili. Cena franka to z kolei istotna sprawa dla tych, którzy zaciągnęli kiedyś kredyt i jeszcze go spłacają. Jak w każdym roku, także i na początku 2018 roku tworzone są specjalne prognozy. Jak będzie z cenami walut w tym roku?

Waluty – cena w 2018 roku

W roku 2017 złotówka trzymała się całkiem dobrze i była atrakcyjną walutą. Jeśli trend ten utrzymałby się w roku 2018, oznaczałoby to wiele korzyści nie tylko dla inwestorów, pracowników, ale również zwykłych ludzi, którzy mogliby mniej płacić za wykupywane wczasy. Analitycy przewidują, że kurs złotówki w pierwszej połowie 2018 roku będzie stabilny – jest więc się zatem z czego cieszyć.

Cena franka szwajcarskiego ma być pod koniec roku nieco wyższa niż przy jego początku – według przewidywań o 6 groszy. Jeśli chodzi o ceny dolara, wszystko powinno się utrzymać na niskim poziomie – tak jak obecnie. W zeszłym roku złotówka odnotowała znaczący wzrost w stosunku do dolara amerykańskiego i ma się to utrzymać również i w tym roku. A co z cenami euro? Sytuacja ma być w miarę stabilna – nieznaczny wzrost zostanie odnotowany w II i III kwartale roku. Cena funta wzrosła – eksperci uważają, że będzie to dobry rok dla waluty brytyjskiej. Oczywiście, z puntu widzenia Polaków nie jest to zbyt dobra informacja.

Cena pozostałych, ważnych walut

Z punktu widzenia naszego kraju istotnych jest jeszcze kilka innych walut – ważnych dla inwestorów, przedsiębiorców, a także podróżujących. Pierwsza z nich to oczywiście cena korony czeskiej, czyli waluta naszych sąsiadów. W tej chwili, według uśrednionego, bieżącego kursu, za 100 złotych otrzymamy 613.87 CZK. Cena rubla to w tym momencie 0.0603 złotówki. Dla rosyjskiej gospodarki prognozy są dosyć optymistyczne, chociaż ostrożne w owym optymizmie – wszystko będzie jednak wpływało pozytywnie również na umocnienie się waluty.

Dla Polaków, którzy pracują za granicą, albo planują wyjazd, istotne są również kraje skandynawskie, jak też popularny obecnie punkt podróży – Chorwacja. Jeśli chodzi zatem o Chorwację, cena kuny chorwackiej jest stabilna – w tej chwili wartość średnia 1 HRK to 0.5599 złotego. A co z koroną norweską? Cena korony norweskiej w zeszłym roku przeżywała niemałe zawirowania – najpierw spadała, później nieco zyskiwała, by następnie znów spaść. Tak czy owak korona norweska była bardzo słaba i jej wartość utrzyma się – początek roku 2018 pozwala otrzymać za 100 złotych 234.14 NOK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *