
Chiński juan krok po kroku toruje sobie drogę do grupy najważniejszych walut na świecie. Kolejny taki krok został zrobiony, jeśli chodzi o handel międzynarodowy, czego dowodzi najnowszy raport SWIFT.
Wynika z niego, że juan wskoczył na drugą pozycję, jeśli chodzi o najczęściej używane waluty w światowym handlu. Tym samym wyprzedził on euro. Dane SWIFT informują, że w październiku juan był wykorzystywany przy realizacji 8,66% transakcji, natomiast euro tylko w wypadku 6,64%. Może to zastanawiać, czy następny raport nie przyniesie detronizacji dolara jako najpopularniejszej waluty używanej w międzynarodowym handlu. To jednak nie powinno nastąpić tak szybko, gdyż według ustaleń z października w dolarze rozliczono aż 81,08% transakcji. Mimo wszystko skok juana jest bardzo imponujący, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się danym z zeszłego roku. Wynika z nich, że udział chińskiej waluty w handlu światowym wynosił wówczas zaledwie 1,89%.
To zadowalające dane dla Kraju Środka, ale wciąż należy pamiętać, że czeka ich sporo pracy w umacnianiu swojej waluty. Takie opinie wychodzą nawet od chińskich analityków. Wielu z nich, jako największą przeszkodę wkroczenia juana do grupy najbardziej wpływowych walut świata, wskazuje jego słabą siłę przebicia w rozliczeniach międzynarodowych. Głównym winowajcą jest tu kurs walut, mało korzystny dla juana w tych realiach. Jako główny przykład na potwierdzenie tej tezy, podaje się najczęściej kontakty biznesowe z Japonią. Wzajemne uznanie waluty Kraju Kwitnącej Wiśni i Chin nie jest realizowane, ze względu na spore wahania pomiędzy ich kursami. Ostatnimi czasy np. juan bardzo poszedł w górę, podczas gdy jen odnotował spadek. Z powodu wzrastającej ceny walutychińskiej, partnerzy biznesowi tego kraju przedkładają płatność w dolarach nad płatność w juanach, nawet gdy jest ku temu możliwość. To podawane jest jako kolejny problem stojący na drodze wzmocnienia pozycji chińskiej waluty.
Należy też zauważyć, że o ile w handlu międzynarodowym juan liczy się coraz bardziej, tak w ogólnym rozrachunku płacenia walutami na świecie, wciąż nie ma rewelacji. Na chwilę obecną jego udział wynosi 0,84%, co plasuje go na 12 pozycji.