Dolar w dołku

świat rezygnuje z dolara amerykańskiego

Dolar po raz kolejny zaskakuje. Już w styczniu głośno było o dwuletnich rekordach, później kurs waluty USA spadł poniżej 3 złotych w kwietniu. Na chwilę przed weekendem „zielony” złamał kolejny niechlubny rekord. Analitycy wskazują, że tak nisko dolar nie był od dwudziestu czterech miesięcy.

Na sytuację kursu dolara wpływa parę czynników. Najważniejszym są burzliwe wydarzenia w Europie Wschodniej. Drugie w kolejności są doniesienia z Rezerwy Federalnej, gdzie przewodnicząca Janet Yellen nie chce precyzować terminu podwyżki stóp procentowych. Trzecią kwestią wpływającą na notowania amerykańskiego pieniądza są ruchy Europejskiego Banku Centralnego. Wszystkie te czynnika zdają się grać na niekorzyść dolara, a dokładając do tego stabilne zachowanie się złotego, mamy do czynienia z prawdziwą „przeceną” USD.

W piątek po 15.00 cena dolara spadła poniżej 3 złotych. Było to efektem kilkudniowego umacniania się polskiej waluty względem jankeskiej. Obecnie oscyluje ona w granicach 3.02 PLN, specjaliści wskazują jednak, że brak radykalnych ruchów mających na celu wzmocnienie dolara może skutkować kolejnymi „dołami”.

Dla polskich konsumentów sytuacja jest więc wymarzona. Jest to idealny moment do zakupu dowolnej ilości waluty i oczekiwania na powrót do wyższych notowań (które, powiedzmy sobie szczerze, nastąpią). Z kłopotów dolara mogą skorzystać jednak nie tylko walutowi gracze. Jest to również idealny czas, by dokonać zakupów w amerykańskich sklepach online (lub po prostu tych, które rozliczają się w dolarach).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *