Dolar z nosorożcem

Nie każdy wie, że Mennica Polska nie zajmuje się emisją monet okolicznościowych wyłącznie w polskiej walucie. W jej ofercie znajdują się specjalne edycje pieniędzy z najdalszych zakątków świata. Przykładem może być dolar nowozelandzki z serii Zagrożone Gatunki Zwierząt. Na maj zaplanowano udostępnienie kolejnego egzemplarza: nosorożec czarny.

W kwietniu tego roku ukazała się już z tej serii jednodolarówka z wizerunkiem goryla górskiego. Dolar nowozelandzki poświęcony nosorożcowi czarnemu wykonany został ze srebra próby 999 w nakładzie 2000 sztuk. Zwierzę zagrożone wyginięciem zdobi rewers monety wraz z mapą przedstawiającą występowanie nosorożca czarnego zawierającą kryształ Swarovski Elements. Na rewersie widnieje też napis informujący o nazwie serii i egzemplarza monety: „Endangered Animal Species – Black Rhinoceros”.

Jako że głową Nowej Zelandii jest królowa Elżbieta II, jej podobizna znajduje się na awersie monety. Cena egzemplarza niemal stukrotnie przewyższa kurs wymiany dolara nowozelandzkiego, który wynosi 2.62, natomiast okolicznościowy dolar kosztuje 249 złotych. Nie jest to zatem waluta, którą warto wymienić w kantorze. Mimo to jest to prawny środek płatniczy w Nowej Zelandii.

Seria „SOS dla Świata – Zagrożone Gatunki Zwierząt” liczy już pięć egzemplarzy. Poza omawianym, znajdują się w niej jeszcze tygrys syberyjski, panda wielka, zebra grevy’ego i wspomniany goryl górski. Posiadające ten sam nominał – 1 dolar nowozelandzki – okolicznościowe monety ukazują się od początku tego roku i wszystkie są do nabycia w tej samej cenie za pośrednictwem sklepu internetowego Mennicy Polskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *