Mądry sposób na waluty?

Coraz większą grupę stanowią Polacy, którzy mieszkając w Polsce, często podróżują za granicę. Studentom, przedsiębiorcom oraz innym osobom, które co jakiś czas opuszczają kraj, nie opłaca się utrzymywać kont walutowych, z drugiej strony operowanie gotówką jest niewygodne i niebezpieczne. Lukę ten postanowił zapełnić SMART bank.

Ta nadmierna ruchliwość dotyczy przede wszystkim strefy euro i to konto będzie rozliczane właśnie we wspólnej walucie. Oferta zawiera rachunki SMART Konto EU oraz SMART Biznes EU. Co istotne, konto osobiste jest darmowe i proponuje podstawowe funkcjonalności rachunków zagranicznych, również darmowe przelewy krajowe i europejskie.

Bank SMART obiecuje również atrakcyjne kursy wymiany waluty, dzięki którym operacje prowadzone w euro będą zamykały się w obrębie jednego banku, bez konieczności dodatkowych działań właściciela rachunku w celu wymiany walut. Konta są też wspierane przez aplikację mobilną, oferującą dostęp do podstawowych funkcji konta. Do konta wydawane są karty debetowe, umożliwiające transakcje bezgotówkowe i korzystanie z bankomatów w Europie. Bank kusi też konkurencyjnym oprocentowaniem.

Oferta może zapełnić pewną istotną niszę. Grupa konsumentów, którzy nie opuszczają granic kraju często, ale robią to systematycznie. Pod znakiem zapytania pozostają warunku wymiany walut. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by połączyć tę ofertę z usługami serwisów wymiany walut online. Czy propozycja SMART banku zwiastuje przyszłość bankowości? Ostatecznie może być przystankiem na drodze do bankowości globalnej. Szczególnie dla krajów strefy euro, połączonych wspólną walutą, istnieje potrzeba integracji oferty banków. W Polsce musimy na nią jeszcze zaczekać, ale nie ulega wątpliwości, że w końcu ona nastąpi.