Najważniejsze waluty

Utarło się, że najistotniejszą dla Polaków walutą jest frank szwajcarski. Pieniądz, w którym niemal trzy czwarte miliona z nas ma zobowiązania wobec banków, niekoniecznie musi być ceniony za granicą. Patrząc na zestawienie najważniejszych walut świata można parokrotnie się zdziwić, ale nie ulega wątpliwości, że to one właśnie dzielą i rządzą w biznesowym świecie.

Kryterium w ocenie był udział we wszystkich transakcjach o charakterze walutowym. Oczywiście suma tych pięciu walut nie wyniesie 100 procent, gdyż w tych transakcjach trzeba dwóch walut. Zestawienie może się wydać zaskakujące, lecz po chwili namysłu inaczej być nie mogło. Miejsca od dziesiątego do szóstego zajmują od najniższego: dolar nowozelandzki, szwedzka korona, dolar hongkoński, dolar kanadyjski i wspomniany frank szwajcarski. Ta ostatnia waluta, w której wielu Polaków cały czas ma (i przez długi czas jeszcze mieć będzie) kredyty, bierze udział w ponad 6 procentach transakcji walutowych.

Piątą najczęściej używaną walutą świata okazał się dolar australijski. Pieniądz, liczący nieco ponad 100 lat, używany jest w 7,6 procentach transakcji. Australijski rynek wydobywczy jest jednym z najprężniejszych na świecie, stąd kurs waluty z Antypodów – jak wskazują specjaliści – może posłużyć do wskazania siły globalnego przemysłu surowców.

Obecność funta brytyjskiego na dalekim, czwartym miejsc również może zaskoczyć. Jedna z najbardziej wiekowych walut świata pojawiła się już w szesnastym stuleciu. Funt szterling, który drukowany jest od 1694 roku, dziś bierze udział w 13 procentach wszystkich operacji obrotu walut. Wielką trójkę otwiera jen japoński. Waluta biorąca udział w 19 procentach wszystkich transakcji jest symbolem trzeciej największej gospodarki świata. Jen jest oczywiście na szczycie podobnego zestawienia na skalę azjatycką.

Drugie miejsce zajmuje euro. Waluta cały czas wzbudza kontrowersje, zarówno na rynkach, na których już funkcjonuje, jak i tych przygotowujących się na jej przyjęcie. Młodziutki, bo liczący sobie ledwie czternaście lat pieniądz jest wykorzystywany w 39 procentach wszystkich transakcji walutowych na świecie.

Pierwsze miejsce nikogo nie powinno dziwić. Amerykański dolar bierze udział w 85 procentach wszystkich operacji walutowych. “Zielone” są zatem nie tylko najpopularniejszą, ale i najczęściej używaną walutą świata. Nie przeszkodziło jej w tym ani znaczący spadek na wartości przez lata, ani inne waluty rosnące w siłę, ani nawet globalny kryzys, który zaczął się właśnie od dolara.

Jeśli chcesz mieć wgląd do wszystkich wspomnianych cen walut zajrzyj na https://cinkciarz.pl/kantor/kursy-walut-cinkciarz-pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *