NBP prezentuje nowe banknoty

ceny walut na rynku

Na początku drugiego kwartału bieżącego roku do obiegu trafią nowe banknoty. Wizerunkowo identyczne z tymi dostępnymi teraz, jednak zabezpieczenia uległy modernizacji. Odświeżone w ten sposób zostaną wszystkie papierowe nominały oprócz banknotu dwustuzłotowego.

Tryumfy oczywiście święci pieniądz elektroniczny, przenoszony na sto różnych sposobów. Zapotrzebowanie na banknoty i bilon cały czas istnieje. Dobrze zatem, że cały czas dba się o bezpieczeństwo środków w tej formie. Jak zaznacza Narodowy Bank Polski, pieniądze wprowadzone w 1995 roku działają sprawnie, ich zabezpieczenia są w dalszym ciągu aktualne, a sam proceder podrabiania pieniędzy nad Wisłą jest śladowy. Mimo to banknoty, z których ówcześnie korzystamy, mają już niemal dwadzieścia lat. Stąd odnowione zabezpieczenia sprawią, że polski pieniądz będzie jeszcze bezpieczniejszy i jeszcze trudniejszy do podrobienia.

Nominały po modernizacji będą mieć odkryty znak wodny, ulepszone zabezpieczenie typu recto-verso (obraz widoczny „pod światło”), będą też powstawać z wykorzystaniem farby opalizującej. Nowe banknoty będą wprowadzane do obiegu od kwietnia przyszłego roku. Odbywać się to będzie na drodze wymiany zużytych nominałów i zaopatrywaniu banki w nowe banknoty. Zmianę poprzedzi też akcja organizowana od początku roku 2014, „Bezpieczne Pieniądze”. Ma ona zaznajomić Polaków z tematyką zabezpieczeń, jakie chronią nasze pieniądze. NBP dodatkowo udostępni specjalnie na ten cel przygotowaną aplikację mobilną „NBP Safe”. Kampania zostanie przygotowana we współpracy z Polską Wywórnią Papierów Wartościowych.

Przypomnijmy, że obecne wizerunki banknotów są z nami od początku nowego złotego. Autorem ich projektów jest Andrzej Heidrich, polski grafik. Zostały wprowadzone w 1995 w ramach przeprowadzonej denominacji. Tym razem obędzie się bez zmiany przelicznika waluty, nie znaczy to jednak, że można tę zmianę ignorować. Cieszy deptanie po ogonie światowym standardom zabezpieczeń pieniądza. Czy w rzeczywistości coś się zmieni w ich korzystaniu – czas pokaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *