Nowe-stare monety od NBP

Narodowy Bank Polski od początku marca wprowadza nowe monety kolekcjonerskie. Bilon ma być hołdem dla historycznych polskich pieniędzy. Nowych egzemplarzy doczekały się dwie serie polskiej waluty: „Skarby Stanisława Augusta” i „Historia Monety Polskiej”.

Kolekcjonerzy już zacierają ręce. Do obiegu trafiły trzy nowe wzory: monety pięćdziesięcio- i pięćsetzłotowe z podobizną Kazimierza Wielkiego oraz srebrna dziesięciozłotowa z wizerunkiem denara bitego za czasów Bolesława Krzywosustego. Jak podkreśla NBP, Kazimierz Wielki był władcą, za czasów którego polskie państwo rozwijało się terytorialnie i gospodarczo, stąd jego obecność na kolekcjonerskich monetach ma znaczenie symboliczne. Egzemplarze będą replikami monet bitych w siedemnastym stuleciu w mennicy warszawskiej. Moneta bita w czystym złocie ukaże się w nakładzie 750. sztuk, w czystym srebrze z kolei – 5. tysiącach egzemplarzy.

„Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego” zawiera wizerunek denara upamiętniającego Krzywoustego na koniu, dzierżącego symbol władzy – miecz. Srebrna moneta ukaże się w nakładzie 20. tysięcy sztuk. Narodowy Bank Polski informuje natomiast, że już we wrześniu ukaże się kolejny kolekcjonerski rarytas z serii „Historia Monety Polskiej”: „Brakteat Mieszka III”.

Nowe monety kolekcjonerskie NBP można nabyć w okręgowych oddziałach Narodowego Banku i przez sklep internetowy. Złota moneta o nominale 500 złotych kosztuje 11.750 złotych, a srebrna pięćdziesięciozłotowa – 600 złotych. Za denara Bolesława Krzywoustego trzeba zapłacić 142 złote.

Więcej informacji o monetach i ich wizerunki można znaleźć w dokumentach opublikowanych przesz NBP:

Skarby Stanisława Augusta (Kazimierz Wielki)

Denar Bolesława Krzywoustego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *