
Ceny walut podlegają nieustannym wahaniom. Trudno się temu dziwić, gdyż wpływ na ich aktualną wartość ma każda transakcja przeprowadzana na rynku. Podobnie, jak inne towary, waluty również poddają się prawom podaży i popytu. A te bezpośrednio przekładają się na ich cenę. Co wpływa na chęć zakupu lub sprzedaży waluty? Sprawdźmy.
Cena euro, cena dolara, cena franka szwajcarskiego – od czego zależy?
W krajach rozwiniętych i rozwijających się wykorzystuje się system kursów płynnych. Dzięki temu ingerencja państwa na rynku walutowym jest znikoma. Zmiany kursu walut wynikają z naturalnych sił gry rynkowej (podaży i popytu). Te jednak zależą od innych czynników, które mogą wpłynąć za chęć sprzedaży lub zakupu waluty zarówno w dużej, jak i małej skali.
Sytuacja polityczna w kraju
W tym przypadku ważna jest opinia publiczna. Jeśli w kraju nie ma zamieszek, protestów, a wśród jego obywateli panują dobre nastroje, cena waluty rośnie. W przypadku, gdy obserwujemy w nim niepokoje społeczne, mają miejsca akcje i wydarzenia, które wizualizują niezgodność ludu z działaniami rządu, sytuacja waluty na rynku pogarsza się.
Sytuacja polityczna w ujęciu lokalnym i globalnym
Na kurs waluty ma ogromny wpływ także sytuacja polityczna zarówno w ujęciu lokalnym, jak i globalnym. Jeśli decyzje polityków stoją w opozycji do ustalonego ładu społecznego i wartości, to kurs waluty będzie się osłabiał. Dobitnym przykładem był tutaj spadek ceny funta, kiedy ogłoszono Brexit. Inwestorzy jednak zauważyli, że wyjście z Unii Europejskiej nie będzie wpływać negatywnie na Wielką Brytanię, a wręcz przeciwnie – może stać się ona jeszcze silniejsza – i ponownie zaczęli inwestować w walutę, a jej kurs utrzymuje się od tego czasu na dość stabilnym poziomie. Spekuluje się, że ceny GBP powrócą na normalny (lub nawet wyższy poziom) po rzeczywistym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii.
Źle na kurs waluty krajowej wpływa również wojna. I to niezależnie od tego, czy nasz kraj jest agresorem, czy też ofiarą agresji. Jeśli staje się on teatrem działań wojennych inwestorzy „uciekają” z kraju, gdyż zagrożone mogą być ich plany biznesowe. Jeśli oni zabierają z takiego miejsca pieniądze, to i murem za nimi idą i inni.
Polityka gospodarcza kraju
Decyzję rządzących mają nie tylko wpływ na opinię publiczną, ale również na budżet kraju. W przypadku nieprawidłowego nim zarządzania mogą one prowadzić do zadłużenia finansów publicznych, a to nie jest dobrze widziane na rynku walutowym. Niewypłacalność Państwa może skutkować spowolnieniem wzrostu gospodarczego i spadkiem wartości waluty krajowej.