Od czego zależą kursy walut w kantorach?

kursy walut w kantorach

Można sobie zadać pytanie, dlaczego na świecie nie ma jednego pieniądza, by nie było problemu z posługiwaniem się pieniędzmi na całym świecie. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie przemyślenia, jednak niezależnie od wszystkiego trzeba powiedzieć, że tak jak nie ma jednego języka na świecie tak samo nie ma jednej waluty i nie ma innego wyjścia wyjeżdżając za granice musimy przygotować się na płatności w innej walucie. Tutaj pojawia się kwestia związana z wymianą pieniądza, a to związane jest także z kursami walut. Od czego więc zależy to, że za jednego polskiego złotego dostaniemy np. tylko 0,22 Euro a już np. 6 czeskich koron?

Ruchy na rynku walutowym

Rynek walutowy to bardzo dynamicznie funkcjonująca branża, na której tak naprawdę jedynie niewielu specjalistów zna się tak dobrze, że jest w stanie ocenić co akurat w danym momencie na tym rynku się dzieje. Wahania zazwyczaj są na poziomie kilku groszy, co na pierwszy rzut oka może się wydawać błahe, jednak w praktyce już tych kilka groszy zmiany w cenie waluty może mieć bardzo duży wpływ na gospodarkę i to nie w jednym kraju. Jako przykład może przywołać ostatnie spięcie miedzy USA a Turcją. Okazuje się, że teoretycznie dla naszego kraju problem daleki przynosi istotny spadek wartości naszej waluty w stosunku do Dolara czy Euro, które zaczęły się wzmacniać w stosunku do lira tureckiego.

Dlaczego jednak wartość spadającego lira jest związana ze spadającym złotym polskim? Należy bowiem zrozumieć gospodarkę światową jako system naczyń połączonych. Żaden kraj nie jest samowystarczalny. Zła sytuacja Turcji może mieć wpływ na złą sytuację innych krajów, np. takich które maja bliski związek z Polską, a to już bezpośrednio wpłynie na sytuację naszego kraju a także naszej waluty. Trudno w kilku słowach powiedzieć na czym oparty jest rynek walutowy i dlaczego zmiany na nim są tak bardzo dynamiczne, jednak musimy pamiętać, że nawet niewielkie korekty walut mogą mieć znacznie większy wpływ niż mogłoby się to wydawać.

Przede wszystkim oczywiście na sytuację waluty ma wpływ to jaka jest sytuacja gospodarcza danego kraju. Jeśli pojawiają się tam jakieś problemy to od razu można się spodziewać, że gospodarka bezpośrednio wpłynie również na funkcjonowanie kraju w obrocie pieniężnym i rynek walutowy. Jeśli gospodarka słabnie to waluta danego kraju również będzie słabła w stosunku do innych krajów. Warto o tym pamiętać i jeśli posiada się inne waluty to kontrolować sytuację wiedząc miedzy innymi o tym jaki wpływ mogą mieć gospodarcze kryzysy na kursy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *