Okolicznościowe nowości od NBP

Narodowy Bank Polski opublikował kolejne monety okolicznościowe. Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do obiegu weszły monety „Patrioci 1944 – Obywatele 2014”.

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie wymierzone przeciwko wojskom niemieckim okupującym stolicę Polski. Siedemdziesięciolecie tego wydarzenia jest upamiętnione srebrną monetą, której zarówno awers, jak i rewers jest zdobiony orłem. Jej nominalna wartość wynosi 20 złotych, ale „kurs wymiany” tego egzemplarza w sklepie NBP wynosi 145 złotych. Do obiegu weszło 35 tysięcy sztuk.

Na najbliższe dni zapowiedziana jest jeszcze jedna premiera w ofercie Narodowego Banku Polskiego – pierwszy w Polsce polimerowy banknot. Upamiętni on setną rocznicę powstania Legionów Polskich. Zostały one utworzone w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego 3 sierpnia w 1914 roku.

Przypomnijmy, że z Planem Emisyjnym NBP zarówno na rok 2015, jak i na resztę roku bieżącego, można zapoznać się na oficjalnej stronie Narodowego Banku. Do końca 2014 roku pojawią się jeszcze między innymi egzemplarze kontynuujące serię Historia Monety Polskiej (brakteat Mieszka III), kolejną monetę z serii Odkryj Polskę (Zamek Królewski w Warszawie) oraz okolicznościowy egzemplarz serii Historia Muzyki Rozrywkowej. Z okazji trzynastej rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego do obiegu zostanie wprowadzona srebrna dziesięciozłotówka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *