Pikowanie rosyjskiego rubla

kurs rubla rosyjskiego

Może się wydawać, że na rynku walutowym w ostatnich latach nie dzieje się zbyt wiele i można mówić o pewnej stabilności. Rzeczywiście tak to wygląda i sytuacja nie jest problemowa dla większości krajów. Jeśli jednak ktoś nieco bliżej jest z tym rynkiem związany na pewno doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że duże problemy w ostatnich latach przeżywa rosyjski rubel, który w ciągu kilku ostatnich lat stracił połowę swojej wartości w stosunku do złotego, a jeśli spojrzeć na ostatnie kilkanaście lat to utrata nawet 75% wartości, co jest już rzeczywiście bardzo niekorzystne dla tej waluty.

Dlaczego rubel w Rosji traci na wartości?

Trudno tutaj o jednoznaczne wskazania takiego stanu rzeczy, jednak wydaje się, że kurs walut ma w jakieś mierze formę odzwierciedlenia tego w jakim stanie tak naprawdę znajduje się rosyjska gospodarka. Wydaje się, że nigdy wcześniej nie było tak wiarygodne określenie kolos na glinianych nogach w stosunku do Rosji jak wygląda to obecnie. Propaganda sukcesu jaka promowana jest w tym kraju tak naprawdę nie ma nic wspólnego z bardzo trudną rzeczywistością jaka panuje w tym kraju.

Problemy waluty – siła Dolara

Jeśli chodzi o problemy rosyjskiej waluty to nie bez znaczenia będzie tutaj działalność prowadzona przez USA. Siła tej gospodarki jest tak duża, że oddziałuje ona mocno na to co dzieje się z innymi walutami. Między innymi dlatego napięcia od strony gospodarczej sytuacja między Moskwą i Waszyngtonem doprowadziła do tej sytuacji, w której rosyjski rubel po prostu przestał sobie radzić a jego spadki były coraz bardziej zauważalne.

Dla Polaków poziom kursu rubla nie ma aż tak istotnego znaczenia, jednak dla samych mieszkańców Rosji to dramatyczna sytuacja. Dowiadujemy się tego z różnych pobocznych przekazów jakie pojawiają się z tego kraju. W oficjalnych komunikatach możemy bowiem wyłącznie dowiedzieć się, że kraj radzi sobie doskonale a osłabianie waluty rosyjskiej to jedynie próba niszczenia gospodarki rosyjskiej. W rzeczywistości oczywiście tak nie jest i sytuacja w jakiej znajduje się waluta to po prostu efekt zmieniającego się w ostatnich latach rynku, który właśnie dla Rosjan nie okazuje się być korzystnym. Najbardziej cierpią na tym zwykli mieszkańcy, którzy po prostu ze względu na tak słabą pozycję ich waluty mają ograniczoną siłę nabywczą a ich zarobki są tak naprawdę praktycznie nic nie warte. Natomiast stale można słyszeć o rosnących cenach podstawowych produktów w tym kraju. Przez to niska wartość waluty staje się jeszcze poważniejszym problemem dla mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *