Plan NBP na 2015

Narodowy Bank Polski ogłosił plan emisyjny na przyszły rok. Do obiegu wejdą 23 nowe nominały, w tym nowość wśród monet okolicznościowych – pieniądze wydane z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najbardziej obfitym w nowe, kolekcjonerskie egzemplarze polskiej waluty będzie grudzień – aż trzy monety okolicznościowe ukażą się na chwilę przed końcem przyszłego roku. Wśród 23 okazów znajdzie się 1 banknot, 2 pierścienie (każdy o nominale 5zł) oraz 6 złotych i 14 srebrnych monet. W 2015 roku wyemitowanych zostanie łącznie 16 motywów, z czego 12 będą kontynuacją już funkcjonujących serii. Tą najważniejszą nowością będzie inauguracja serii „100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego”, w ramach której w maju ukażą się dwie monety: srebrna o nominale 10 zł i złota stuzłotówka.

Poza tym okolicznościowe pieniądze poświęcone będą pamięci Kazimierza Przerwie-Tetmajerowi czy Politechnice Warszawskiej, która obchodzić będzie setną rocznicę powstania. Łączny nakład nie przektoczy 360 tysięcy, na co złożą się 320 tys. monet srebrnych, do 9.750 złotych oraz maksymalnie 30 tys. banknotów kolekcjonerskich. Dokładny plan emisji można znaleźć na oficjalnej stronie NBP. Pierwszymi monetami będą wprowadzone w styczniu srebrna dziesięciozłotówka i złota moneta o nominale 200 zł upamiętniające wspomniane 100-lecie Politechniki Warszawskiej. Ceny, po jakich będzie można kupić waluty, nie zostały jeszcze ujawnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *