
Bank Anglii ogłosił wprowadzenie kolejnego polimerowego banknotu do obiegu. Ogłoszono już, że jesienią 2016 do obiegu trafi nowa pięciofuntówka z wizerunkiem Winstona Churchilla, a rok później pojawi się banknot o nominale 10 funtów upamiętniający Jane Austen. Logicznym ich następcą jest banknot dwudziestofuntowy.
Polimerowe banknoty są dużo droższe w produkcji niż te papierowe. Jak to zazwyczaj bywa, tworzy się spór: czy lepiej drukować banknoty trwalsze, ale dużo droższe, czy tanie, ale łatwo ulegające zniszczeniu? Wydawałoby się, że jednorazowy wysiłek finansowy, mający na celu wyprodukowanie pieniędzy wytrzymałych, jest rozwiązaniem dużo lepszym. Jednak pieniądze, które zaoszczędzimy kiedyś, są zazwyczaj mniej przekonujące niż te, które mamy dzisiaj. Dlatego drogi pieniądz polimerowy, choć funkcjonuje już od dłuższego czasu, ciągle jest mało popularny.
Banknot o nominale £20 jest najpopularniejszym pieniądzem na Wyspach Brytyjskich. W obiegu funkcjonują niemal 2 miliardy „dwudziestek”. W związku z tym najszybciej też ulega zużyciu. Mówi się, że banknot dolarowy złożymy i rozłożymy ok. 8 tys. razy, zanim ulegnie zniszczeniu. Czas, w jakim wykonamy te kilka tys. złożeń, zależy od popularności egzemplarza pieniądza. Banknoty polimerowe nie tylko odporniejsze są na zdarzenia losowe, jak zamoknięcie i przedarcie, ale i codzienny użycie. Dużo trudniej je też podrobić, zatem również bezpieczeństwo tych pieniędzy rośnie.
Czy polimerowe pieniądze zastąpią te papierowe? W dobie rozkwitu płatności bezgotówkowych oraz mobilnych. Waluta w postaci fizycznej jest zdecydowanie w odwrocie, ale w takim razie spada również jej masowa produkcja. W takim razie polimerowe banknoty mają szansę na popularność. Również w Polsce – dotychczas takie pieniądze pojawiały się u nas wyłącznie na egzemplarzach kolekcjonerskich. Jednak wytrzymałość i bezpieczeństwo większe niż w przypadku banknotów papierowych mogą oznaczać, że w perspektywie kilku lub kilkunastu lat polimerowe pieniądze mogą z ciekawostki stać się popularnym środkiem płatniczym – nawet bardziej popularnym niż papier. Czy zatem po ponad tysiącu lat nastąpiła zmiana warty? Absolutnej pewności mieć nie można, ale jest to całkiem prawdopodobne.