Polimerowy Piłsudski

kursy walut w kantorach

Banknoty polimerowe na świecie nie są niczym nowym. Tą techniką emitowanych było już ponad pięćdziesiąt banknotów, m.in. w Australii i Wielkiej Brytanii. Jak poinformował Narodowy Bank Polski przy okazji ogłoszenia planu emisyjnego na przyszły rok, również polskie złote doczekają się swojego polimerowego nominału.

Banknot z podobizną Józefa Piłsudskiego ukaże się w limitowanym nakładzie 30 tysięcy sztuk z okazji setnej rocznicy utworzenia Legionów Polskich. Dokładna data wypuszczenia nominału nastąpi nieco przed datą utworzenia Legionów przez Naczelny Komitet Narodowy. Stało się to 16 sierpnia 1914 roku. Projekt banknotu został stworzony na początku lat 90. przez Andrzeja Heidricha, który był odpowiedzialny również za serię „Wielcy Polacy”. Ta była w obiegu do denominacji w 1995. Pieniądz z Józefem Piłsudskim, który nie wszedł do obiegu, miał nominał 5 milionów złotych, wartości polimerowego banknotu nie podano.

W ciągu około miesiąca życia papierowego pieniądza czeka go wiele wyzwań. Może zostać w obrębie jednej wsi lub przemierzać kraje, ulegać wymianie walut, zwiedzić banki, sklepy, bary i kantory. Banknoty polimerowe natomiast przewyższają te papierowe przede wszystkim trwałością. Te drugie zużywają się po około 10 miesiącach. Polimerowe nominały są trwalsze, odporniejsze na wodę i trudniejsze do podrobienia. Mają jednak jedną, bardzo dużą wadę – koszt ich produkcji jest dwa razy droższy. Należy jednak pamiętać, że posiadają też czterokrotnie dłuższy czas życia, zatem inwestując teraz – można oszczędzić później. Wątpliwy sentyment do wydawania pieniędzy na coś, co nie przyniesie wymiernej korzyści tu i teraz powoduje jednak, że raczej nie doczekamy się masowego przejścia na banknoty polimerowe. Papierowy pieniądz ma też zwolennika w postaci ekologów: zarówno produkcja, jak utylizacja banknotów polimerowych jest mniej przyjazna dla środowiska. Najprężniej nad rozwojem banknotów nowej generacji pracują Kanadyjczycy. Wprowadzenie pieniędzy polimerowych niemal „od ręki” rozwiązałoby wiele problemów. Banki mają obowiązek przedarte lub zużyte banknoty – po wypuszczeniu trwalszych nominałów nie byłoby takiej potrzeby.

Narodowy Bank Polski zapowiedział wypuszczenie osiemnaście okolicznościowych nominałów – głównie monet – na 2014 rok. Nowością będzie zastąpienie okolicznościowych dwózłotówek pięciozłotówkami. Pierwszy okolicznościowy pieniądz ukaże się 23 stycznia, ostatni – 11 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *