Polska Mennica nagrodzona w Meksyku

W maju odbyła się gala wręczenia nagród w ramach konkursu zorganizowanego w ramach Konferencji Dyrektorów Mennic w Meksyku. Konferencja odbyła się już po raz 28, a Mennica Polska zdobyła dwie z ośmiu nagród głównych.

Obie kategorie, w których nagrodzona została Mennica Polska, polegały na zaawansowaniu technologicznym w wykonaniu monet. Pierwszą kategorią była „najbardziej zaawansowana technologicznie srebrna moneta o masie nieprzekraczającej 5 uncji”. Został nią wybrany srebrny dwudziestorublowy egzemplarz z serii Kalendarz chiński. Monetą ochrzczoną „Rokiem konia” można płacić na Białorusi, wykonano ją ze srebra próby 925 i ukazał się w nakładzie 8000 sztuk. Waży dokładnie 33.63 grama, spełnia zatem wymóg zawarty w nazwie kategorii (5 uncji to około 142 gramów). Projekt monety wykonała Svetlana Zaskevich.

Drugą nagrodę Mennica zdobyła w kategorii „najbardziej zaawansowana technologicznie moneta o masie dowolnej”. Wybrano ważącą nieco ponad 170 gramów (czyli 6 uncji) Fortunę Redux – monetę o nominale 50 dolarów nowozelandzkich wyemitowaną w lutym ubiegłego roku wykonaną ze srebra próby 999. Projekt nagrodzonej monety jest autorstwa Urszuli Walerzak.

Monety okolicznościowe raczej nie przydadzą nam się w sklepie ani kantorze – ich wartość w sklepie Mennicy Polskiej dyktuje zupełnie inny kurs wymiany niż te znane z giełdy. 20 rubli białoruskich wg kursu ze strony Narodowego Banku Polskiego jest warte… 0.6 grosza! Dolar nowozelandzki ma się nieco lepiej: jego kurs wynosi w tym momencie 2.63, zatem za ich 50 zapłacimy 131.5 złotego. Nic to jednak, rzecz jasna, przy cenie monety okolicznościowej Fortuna Redux, która kosztuje 1950 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *