Rubel z oficjalnym symbolem

waluty w kantorze internetowym online

Od grudnia 2013 roku rosyjska waluta ma swój oficjalny symbol. Bank Centralny Rosji zaprezentował miesiąc wcześniej 5 jego wariantów, a zwycięzca dostał 61% głosów, czyli wybrało go ponad 100 tysięcy Rosjan.

Symbol rubla, który najbardziej spodobał się naszym wschodnim sąsiadom, to literka R (w naszym alfabecie literka P), której nóżka jest przekreślona poziomą kreską. Okazuje się, że ów zabieg ma o wiele większe, niż tylko kosmetyczne znaczenie. Jak zauważają przedstawiciele Banku Centralnego Rosji, każda licząca się waluta reprezentująca rozwinięte gospodarki, jak np. dolar czy euro, ma swój symbol graficzny. Rubel ma aspiracje, aby również znaleźć się w tym gronie. Plany na ustanowienie symbolu tej waluty pojawiły się już w latach 90 ubiegłego wieku. Sprawę jednak zawieszono, a powrócono do niej w momencie pojawienia się euro. Było już kilka terminów ustalenia znaku rubla, ostatni z nich w 2010, ale wciąż nie było widoków na consensus. Wreszcie Bank Centralny Rosji postanowił wsłuchać się w vox populi i to okazało się być dobrym rozwiązaniem.

Rubel ma ambicje, aby namieszać na rynku międzynarodowych walut, a także stanie się odpowiednikiem euro dla części dawnych republik sowieckich. Ustanowienie symbolu ma być kolejnym ku temu krokiem. Póki co jednak jego pozycja nie jest najmocniejsza. Notowania walutnajczęściej używanych na świecie, opublikowane przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych we wrześniu tego roku nie pozostawiają złudzeń. Według tego rankingu sporządzanego raz na trzy lata, rubel wypadł z pierwszej dziesiątki i plasuje się aktualnie na 12 pozycji. Najczęściej używanymi walutami pozostają dolar amerykański i jen japoński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *