Visa zmienia walutę

Pod koniec 2013 roku Visa wprowadziła bardzo ważną zmianę w sposobie rozliczania transakcji, w ramach których dochodzi do wymiany walut. Dotychczas nad stronami takich operacji wisiała groźba podwójnego przewalutowania. Od 20. listopada 2013 z kolei walutą rozliczeniową wszystkich operacji dokonywanych za pomocą kart Visa będzie polska złotówka.

Dotychczas przy dokonywaniu transakcji między klientami banków w różnych krajach, pieniądze najpierw były przeliczane na walutę rozliczeniową (czyli w naszym przypadku euro), następnie zaś – na walutę kraju, do którego przelew miał trafić. Wszystko to obwarowane prowizjami i opłatami od każdej ze stron uczestniczących w procederze. Siłą rzeczy taki stan nie działa na korzyść klienta. Dużą rolę odgrywają tu również operatorzy kart, którzy – szczególnie po drastycznym obniżeniu w Polsce interchange – zakasali rękawy i wzięli się ostro do roboty w walce o klienta.

Visa, która i tak obsługuje większość kart nad Wisłą,  jako pierwsza wyciągnęła rękę do osób dokonujących przelewów zagranicznych. Opisane wyżej udogodnienie pozwoli dużo zaoszczędzić szczególnie tym, którzy regularnie dokonują transakcji wymagających przeliczenia walut. Doświadczenie uczy jednak, że w każdej promocji musi być jakiś “haczyk” i nie inaczej jest tym razem. Zamiast za podwójne przewalutowanie przyjdzie nam zapłacić prowizję za przeliczenie indywidualne dla danej waluty. Dla euro będzie to około 5 procent, dla pozostałych walut – nawet 6 procent. Opłaty te zastępują narzucany przez bank spread kursowy, który wynosi około 3 procent. Internauci jednak alarmują, że niekoniecznie dzięki tej zmianie będzie taniej. Czy ta innowacja to tylko zmiana nazewnicatwa w różnego rodzaju opłatach – czas pokaże.

Można jednak wierzyć w dobre intencje operatora kart, szczególnie, że nowe zasady wprowadzane są nieodpłatnie i bezwarunkowo. Nie trzeba za nie płacić, ani deklarować chęci wprowadzenia zmian. Warto również wspomnieć, że Visa nie będzie odtąd polegać na kursach walut banków, operator wprowadza bowiem własny kalkulator walutowy (osobny dla kart Visa i MasterCard). Kto wie – może już niedługo doczekamy się usług kantoru internetowego od operatów kart płatniczych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *