Zakupy za granicą?

świat rezygnuje z dolara amerykańskiego

Polska od dawna już nie jest krajem zaściankowym. Nie da się jednak ukryć, że niektóre towary są u nas bardzo drogie lub w ogóle niedostępne. W ich poszukiwaniu można korzystać z usług pośredników, którzy za pomoc w pozyskaniu przedmiotu naszego zainteresowania naliczą własną opłatę. Można też sprawy wziąć w swoje ręce.

Truizmem jest powiedzieć, że za pomocą internetu otwiera się okno na cały świat. Zdanie to jest szczególnie prawdziwe w kwestii zakupów. Dzięki połączeniu z siecią www zyskujemy dostęp do zagranicznych sklepów, często oferujące za przysłowiowe grosze towary u nas droższe lub takie, które nie figurują w ofercie rodzimych sprzedawców.

Dla przykładu: etui do telefonu komórkowego można zakupić w każdym centrum handlowym za około 20-30 zł. Jednak z łatwością można znaleźć oferty z krajów azjatyckich, oferujących ten przedmiot za 3 dolary, z przesyłką za symboliczny 1USD lub całkowicie za darmo.

Prym w płatnościach w walucie obcej wiedzie PayPal. Trudno się temu dziwić – jest to najpowszechniejsze i bardzo proste w obsłudze narzędzie. Jak często jednak bywa, przy odrobinie wysiłku można zaoszczędzić. Pośrednicy płatności nakładają własne marże, czasem wynoszące ułamek procenta sumy transakcji, innym razem dołączane są one do kosztu waluty.

Obejść pośredników można na dwa proste sposoby – za pomocą konta walutowego lub przedpłaconej karty walutowej. To pierwsze rozwiązanie nie do końca pasuje tylko do konsumenta zainteresowanego zakupami w sieci. Rachunki w walucie obcej najczęściej są płatne, a przelewy drogie. Alternatywą jest karta prepaid, dzięki której łatwo zapłacimy we wskazanej walucie. Najpopularniejszą formą rozliczeń jest amerykański dolar. Co prawda wysoki kurs dolara potrafi skutecznie zniechęcić przed zakupami właśnie w tej walucie, ale przy odrobinie determinacji można znaleźć korzystne oferty mimo niesprzyjającej ceny waluty.

Zagraniczne płatności to wciąż nieznany ląd dla wielu internautów. W rzeczywistości zakupy za granicą sprzed monitora mogą być nie tylko atrakcyjne cenowo, ale i dość proste. Warto o tym pamiętać, szczególnie przed świętami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *