Zapłakane banknoty na Litwie

Od początku przyszłego roku Litwa wprowadza euro. Pożegnanie z krajowym łatem przebiega w żałobnej atmosferze. Zadbali o to organizatorzy akcji „Verkiantys litai”, w ramach której wizerunkom zasłużonych dla Litwy postaci, uhonorowanych miejscem na banknotach, dorysowuje się łzy.

Co ważne, działania wcale nie mają na celu wyrażenie sprzeciwu wobec dołączeniu Litwy do wspólnoty walutowej. ‚Verkiantys litai’ (lit. płaczące lity) to sposób na należyte pożegnanie się z autonomiczną walutą i bohaterami, którzy byli na niej uwiecznieni. Byli to lekarz, Jonas Basanavičius, poeta i teolog oraz ksiądz katolicki Maironis i dwóch pilotów, którzy dokonali przelotu przez Atlantyk (zakończonym katastrofą na terenie obecnego woj. zachodniopomorskiego): Steponas Darius oraz Stasys Girėnas. Wszyscy żyjący na przełomie wieków XIX i XX.

Internetowa grupa wspierających akcję na Facebooku liczy już niemal 10 tysięcy osób. Dzięki rozgłosowi w mediach w litewskich portfelach z pewnością już niedługo zagoszczą w ten sposób „ozdobione” banknoty. Co prawda bank centralny Litwy akcji nie pochwala, ale podobnie jak w Polsce, bank przyjmie takie banknoty.

Lit to waluta obecna na Litwie z przerwami od 1922 roku. W czasach okupacji radzieckiej w latach 1941 – 1991 w obiegu funkcjonował rubel, później Bank Litewski wprowadził alutę przejściową, talon, a od 1993 lit został przywrócony jako oficjalny środek płatności. Od 2002 kurs litewskiej waluty w stosunku do kursu euro jest stały na poziomie 3.4528 lita za euro. Wspólna waluta zacznie obowiązywać na Litwie 1 stycznia 2015 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *