Złoty słabnie w zastraszającym tempie

banknoty euro

Sezon wakacyjny w pełni. Z pewnością niejedna osoba bacznie obserwuje kursy walut. Jeszcze przed początkiem wakacji zaobserwowano trend mogący skutecznie popsuć humor wszystkim planującym zagraniczny urlop. Chodzi oczywiście o słabnący kurs złotówki. Trend taki utrzymuje się nadal. Co więcej, niektórzy ekonomiści kuszą się o stwierdzenie, że złoty słabnie w naprawdę zastraszającym tempie.

Ile trzeba było zapłacić za waluty?

Rosnące ryzyko polityczne na świecie sprawia, że kurs złotego wyraźnie przechyla się wobec euro w stronę nawet kwoty rzędu 4,40. W jeden z czerwcowych piątków za jedno euro trzeba było zapłacić średnio – zależnie oczywiście od wybranego kantoru – 4,37. Ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce dość dawno, bo aż półtora roku temu. Warto wspomnieć w tym miejscu, że w górę idzie również dolar. Na początku lipca decydując się na zakup amerykańskiej waluty, trzeba było liczyć się z wydatkiem około 3,77 za jednego dolara. Jak wygląda kurs franka szwajcarskiego? Ta wzbudzająca największe emocje waluta to w tamtym okresie wydatek rzędu 3,80. Najogólniej można stwierdzić, że słabnący w zastraszającym tempie złoty to wynik zwiększającego się ryzyka, jakie trzeba ponieść na rynkach. Inwestorzy w takich sytuacjach zawsze wybierają waluty bardziej bezpieczne, a do takich bez wątpienia zalicza się właśnie euro oraz dolar.

Co odpowiada bezpośrednio za takie sytuacje?

Opisywana sytuacja z początku miesiąca była między innymi wynikiem sytuacji w Niemczech. To właśnie z tego powodu każdy poniedziałek rozpoczyna się na ogół od zmiany kursy walut właśnie w Europie Zachodniej.

Co wydarzyło się na scenie politycznej Niemiec?

Minister spraw wewnętrznych, a także lider partii Unii Chrześcijańsko – Społecznej, która wraz z CDU obecnie rządzi w Niemczech zagroził, że zrezygnuje z zajmowanych stanowisk. Wszystko za sprawą propozycji, jakie Angela Merkel wysuwała, jeśli chodzi o politykę migracyjną. Podkreślał on, że w jego ocenie jedynym rozwiązaniem jest nie wpuszczanie imigrantów na teren Niemiec i zawracanie ich z granicy. Partia, na czele której stoi domaga się tego, aby wyraźnie zaostrzyć politykę azylową. Jego propozycja obejmuje wprowadzenie zakazu wjazdu do Niemiec dla tych imigrantów, którzy wniosek o azyl złożyli już w innym państwie bądź nie mogą się wylegitymować ponieważ nie mają dokumentów.

Czy tylko Niemcy?

Na kurs walut wpływał wówczas także spód o charakterze handlowym, jaki zaistniał między Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej, Chinami oraz Starym Kontynentem. Analitycy jednego z największych polskich banków stali wówczas na stanowisku, że w najbliższych miesiącach kurs euro nie ulegnie wzmocnieniu.

Ile euro kosztuje dzisiaj?

Na dzień dzisiejszy euro jest nieco tańsze. Prognozy nie spełniły się w związku z tym w stu procentach. Decydując się na zakup euro, jesteśmy zmuszeni zapłacić za nie około 4,29zł. Taka zmiana z pewnością nastraja optymistycznie wszystkich, którzy zdecydowali się spędzić urlop poza Polską. Nawet 10 groszy różnicy to bowiem przy zakupie większej kwoty wyraźna oszczędność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *